Nakon fantastične sedmice revolucionarnih ideja i inspirativnih izvještaja iz cijelog svijeta; nakon mnogo mjeseci pripremanja od strane hiljada drugova i drugarica iz nekoliko desetina država; osnivačka konferencija Revolucionarne komunističke internacionale (RKI) se završila sa jednoglasnom odlukom o osnivanju nove Internacionale. Ali ovo je samo početak. Gradimo svjetsku partiju revolucionarnog komunizma i potrebna nam je vaša pomoć. Pridružite se novoosnovanoj RKI, učite o idejama marksizma i pomozite nam u borbi za revoluciju tokom našeg života.

Osnivačka konferencija je bila zapanjujući uspjeh. Prije dvije godine, kada su svi sastanci bili ograničeni na zum, održali smo strašno uspješan onlajn Internacionalni marksistički univerzitet sa 7,700 učesnika. Događaji ove sedmice su okupili isti broj ljudi onlajn iz preko 120 država, kao i 500 drugova i drugarica koji su lično prisustvovali u Italiji. Ovo je bio istinski internacionalni događaj kakav se ne može naći nigdje na Zemlji.

RCI founding2 Image own work

Sakupili smo nevjerovatnih 488,930 evra, i održali preko 20 diskusija o temeljnim elementima našeg programa, sažetog u našem Manifestu, koji je takođe jednoglasno usvojen. Krunisali smo ovu izvanrednu sedmicu sa zvaničnim osnivanjem Revolucionarne komunističke internacionale.

Građenje revolucionarnih komunističkih partija

Završna sjednica naše osnivačke konferencije ja sadržala pregled napretka koji je naša organizacija napravila širom svijeta. Hamid Alizade Iz Internacionalnog sekretarijata RKI, započinjući diskusiju, je istakao da nešto kao što je RKI ne postoji nigdje na svijetu. Nijedna druga organizacija nije razvila ozbiljan pristup istinskim idejama marksizma i pravim tradicijama revolucionarnog komunizma.

RKI je možda nova, ali naši korijeni sežu duboko. Neprekinuta nit nas povezuje sa idejama Marksa, Engelsa, Lenjina i Trockog. Kao što je Hamid izjavio: “Mi smo revolucionarna organizacija, uvijek smo bili i uvijek ćemo ostati.”

U proteklim decenijama, mi iskreni komunisti, smo vjerovatno bili najslabija snaga u politici. Iako smo numerično bili slabi, imali smo nešto što je dugoročno bilo odlučno, čiju vrijednost niko od naših suparnika nije razumio: marksističku teoriju, na nju naš fokus neće popustiti dok rastemo.

Eksplozivan rast širom svijeta

Tokom diskusije, drugovi i drugarice iz cijele Internacionale objasnili su zapanjujuće uspjehe koji su doveli do osnivanja RKI. U aprilu 2023. godine imali smo 4.400 članova na međunarodnom nivou, ali u samo 12 mjeseci narasli smo na 6.500. Samo je pitanje sedmica prije nego što RKI dostigne 7.000 članova – važna prekretnica u našem razvoju. Internacionala je narasla za gotovo 50 posto u jednoj godini, s nekim sekcijama koje su rasle čak 150 posto u istom periodu, poput naše danske sekcije koja sada ima 247 članova.

Trenutno, RKI ima sekcije u 26 zemalja, s velikim grupama u 12 zemalja koje rade na tome da postanu sekcije. Kada dodate manje grupe i pojedince širom svijeta, imamo drugove i drugarice koji grade RKI u više od 70 zemalja.

Britanija je trenutno najveća sekcija RKI, s preko 1.200 članova i preko 100 ogranaka širom zemlje. Tek što su osnovali svoju Revolucionarnu komunističku partiju, britanski drugovi i drugarice su neočekivano dospjeli u središte pažnje nakon što je drugarica Fiona Lali na televiziji demolirala desničarsku torijevku Suelu Brejvermen, što je postalo viralno.

Sada su britanski drugovi i drugarice pokrenuli izbornu kampanju kako bi Fiona bila izabrana u parlament, koja je doživjela ogroman prijem. Po prvi put, u Britaniji, započeli smo dijalog s masama. Cilj naših drugova i drugarica da izgrade partiju od 10.000 obučenih klasnih boraca u narednom periodu čini se vrlo ostvarivim!

U Kanadi, nedavno osnovana Revolucionarna komunistička partija sada je veća od bilo koje samozvane 'revolucionarne' grupe u zemlji, sa 820 članova raspoređenih po većini većih gradova u zemlji. Slični uspjesi ogledaju se južno od granice u Sjedinjenim državama, gdje revolucionarni komunisti sada imaju preko 800 članova, što odražava nevjerovatan rast od 150 posto od avgusta 2023. U narednim sedmicama, drugovi i drugarice će obilježiti ovaj uspjeh osnivanjem Revolucionarnih komunista Amerike.

Izvještaj iz SAD-a istakao je hrabrost naših članova. Kao što smo juče izvijestili, drug Majlos Majnos iz RKA suočen je sa prijetnjom od 90 dana zatvora zbog ogromnog uticaja njegovih letaka koji razotkrivaju eksploataciju radnika na međunarodnom aerodromu Mineapolis. Ovo je očigledno politički motiviran napad, i drugovi u SAD-u namjeravaju energično voditi kampanju za povlačenje optužbi.

GP8uHRXXsAAmCxs

U Pakistanu, RKI sada ima 705 članova, koji su donijeli odluku da osnuju Revolucionarnu komunističku partiju u decembru ove godine. Ovo će, bez sumnje, detonirati kao bomba unutar pakistanske politike. To će nam, kako su rekli Hamid i drug Adam Pal iz Pakistana, “napraviti mnogo neprijatelja, ali mnogo više prijatelja.” Adam je žestoko osudio truli kapitalistički sistem u Pakistanu, koji su naši drugovi posvećeni uništiti. Istakao je situaciju u Kašmiru, gdje dramatična poskupljenja tjeraju bezbroj radnika i seljaka na borbu suočenu s represijom, kao primjer onoga što RKI nastoji srušiti.

Drugovi i drugarice su dali inspirativne izvještaje o razvoju u državama gdje prije nismo imali velikog prisustva. Kao što je na primjer Irska, osnivačka konferencija Revolucionarne komunističke partije Irske se održala početkom ove godine. Drugovi i drugarice su izdali prvo izdanje svoga časopisa i rade na zapošljavanju prvog fultajm revolucionara. Sličan rad se odvija brzo u Finskoj, gdje imamo 27 novih drugova i drugarica u RKI, a 2023. ih je bilo samo 3.

Da li si komunista?

Hamid je objasnio da ogroman rast RKI je potvrdio korektnost naše kampanje “Da li si komunista?”. Postoji ogroman broj radnika i omladine širom svijeta koji aktivno traže komunizam, i ništa drugo. To što smo mi to razumjeli i odlučno se okrenuli ka ovom sloju stanovništva je tajna našeg uspjeha.

Kao što je Hamid rekao, postoji još veći sloj ljudi koji sebe ne smatraju komunistima, ali koji su ispunjeni ljutnjom i frustracijom zbog stanja društva. Mrze svoje gazde. Mrze političare. Nemaju ništa drugo nego prezir prema lažljivim medijama. Traže izlaz. Ti ljudi možda nisu komunisti sada, ali ih je moguće uvjeriti. Moramo naučiti kako da pričamo sa ovim ljudima: predstavljajući naše ideje na način da budu razmljive, i koje se mogu povezati sa  svakodnevnim borbama  miliona običnih muškaraca i žena.

GP5TnlXXsAAl8oE

Naš uporan revolucionarni rad je privukao ne samo talas novih drugova i drugarica, već i napade kapitalističke klase. U Austriji, Britaniji, Danskoj, Švajcarskoj, SAD-u kao i drugim mjestima, naši članovi su pod napadom desničarskih medija i kapitalističkih partija. Njihov bijes smo dočekali sa dobrodošlicom, kao i besplatan publicitet!

Vladajuća klasa nas napada zato što smo počeli da se povezujemo sa pravim osjećajem u društvu, a to je osjećaj bijesa protiv pokvarenog kapitalističkog sistema. Zbog tog razloga, odlučnost naših drugova i drugarica  je samo veća, a ti napadi su privukli širi sloj radnika i omladine ka nama.

Slobodna Palestina!

Fokus rada RKI posljednjih par mjeseci je palestinski pokret širom svjeta. Od početka, naši drugovi i drugarice su bili na čelu ove borbe, posebno u internacionalnom talasu okupacija studentskih kampusa na preko 100 univerziteta.

Postoji osjećaj frustracije i bijesa u pokretu palestinske solidarnosti. Ono što nedostaje je jasno političko vođstvo da ovom osjećaju daju izraz. Postoji ogroman vakuum koji se treba popuniti.

To objašnjava ogroman zamah iza Fionine izborne kampanje u Britaniji. Dobila je milione pregleda na društvenim mrežama i stotine hiljada novih pratioca koji je vide kao svjetionik koji neustrašivo proziva licemjerje kapitalističkih ratnih zločinaca.

Hamid je takođe pomenuo nevjerovatan publicitet oko naših ideja koji prikazuje kako “moramo naučiti da razmišljamo na većoj razini”. Fionina kampanja je lokalna anticipacija prilika koje će se otvoriti dok RKI raste, zbog koje ćemo uspjeti da dotaknemo sve veći i veći sloj stanovništva sa našim programima i idejama. Ali da to uradimo mi moramo naučiti umijeće hvatanja takvih prilika da bi mogli dalje graditi.

Izvanredna dostignuća

Rast RKI tokom prošle godine je postavio osnovu za veliki korak naprijed u svim aspektima našeg rada.

Wellred Books, izdavačka kuća RKI, je postala jedina izdavačka kuća koja redovno objavljuje marksističku teoriju. Ponovna objava Lenjinovih Dječjih bolesti "ljevičarstva"  komunizmu sa novim uvodom, kao i publikacija nove kolekcije Lenjinovih izabranih spisa O imperijalističkom ratu su dragocjeno oružje u teorijskom arsenalu komunista širom svijeta.

U samo prvih 6 mjeseci ove godine Wellred Books je prodao 11,700 knjiga, u poređenju sa 4,500 tokom cijele 2020. To pokazuje ogromnu žeđ za revolucionarnim idejama koje postoje u društvu. Otprilike jedna trećina knjiga koje su prodate je bila U odbranu Lenjina od Roba Sjuela i Alana Vudsa, nezamjenjiv rad o najvećem revolucionaru u istoriji, objavljen povodom stogodišnjice njegove smrti.

GP8uHRWXgAEQDrY

Časopis U odbranu marksizma, kvartalni teorijski žurnal RKI, je imao najbolju godinu do sada. Posljednje izdanje je prodato uj 4,200 kopija i prevodi se na španski, njemački, kineski, indonezijski i ruski jezik. Karikatura marksizma nas predstavlja kao da se samo bavimo ekonomskim pitanjem hljeba. To je daleko od istine, i sljedeće izdanje će se baviti bitnim pitanjima komunističkog pristupa kulturi i umjetnosti, sa člancima o poeziji, grčkoj drami i ključnom eseju Trockog o kulturi i socijalizmu.

Takođe smo preuzeli mnogo novih i uspješnih inicijativa, uključujući internacionalni podkast Bauk komunizma, koji smo pokrenuli prošle godine, i koji je dostigao 280,000 puštanja i 10,000 pratioca. Podkast ima desetine epizoda koje se bave raznim teorijskim temama, kao i trenutnim događajima. Imamo velike planove za Bauk komunizma u sljedećem periodu, pa se priključite!

Internacionalna solidarnost

Kao što su Hamid i kasnije Alan Vuds komentarisali tokom završnih riječi na konferenciji, mi gradimo partiju komunističke borbe tokom krvavog i brutalnog klasnog rata koji se odvija širom svijeta. Surova opomena se dogodila na pretposljednjem danu konferencije, kada smo dobili vijest da je vlast u Pakistanu organizovala racije u kojima su uhapsili vođe masovnog pokreta protiv dizanja cijena osnovnih namirnica u pakistanskom Kašmiru.

Drugovi i drugarice su jednoglasno dali podršku saopštenju potpune solidarnosti sa onima koje proganja pakistanska vlast. Cijeli tekst možete naći ovdje.

Takođe smo dobili dojavu da su naši mađarski drugovi i drugarice napadnuti tokom gledanja konferencije od strane fašističke bande gdje je jedan drug završio u bolnici. Cijelu konferenciju je šokirala ova vijest i odmah je poslana poruka solidarnosti.

Kao komunisti, mi zajedno stojimo protiv reakcionarnih huligana i nećemo odustati zbog takvih prijetnji. Napad na jednog je napad na sve. Nećemo biti zastrašeni!

Komunisti su stigli!

Osnivačka konferencija RKI je bila istorijski događaj, nešto što nijedan drug i drugarica nisu vidjeli. Alan Vuds, tokom svog završnog govora je govorio u ime svih kada je rekao: “Nikada nisam u životu vidio ovako inspirativan sastanak kao ovaj. “

Hamid, citirajući Trockijev O osnivanju Četvrte internacionale, je sažeto izrazio šta znači biti član RKI:

“Veliki događaji koji se zaleću ka čovječanstvu neće ostaviti od ovih prevaziđenih organizacija kamen na kamenu. Samo Četvrta Internacionala gleda sa samopouzdanjem na budućnost. To je svjetska partija socijalističke revolucije! Nikada nije bio veći zadatak na Zemlji. Na nama svima stoji ogromna istorijska odgovornost.

GP8uHRYWIAAKQuX

“Naša partija ima očekivanja od nas, potpuno i kompletno. Neka filistari love svoju individualnost u praznom prostoru. Za revolucionara kompletno predanje partiji označava pronalaženje samog sebe.

“Da, naša partija preuzima sve i jednog od nas. Ali zauzvrat daje svima nama najveću sreću: svijest da učestvujemo u građenju bolje budućnosti, da jedan nosi na svojim ramenima česticu sudbine čovječanstva, i da njihov život nije bio proživljen uzalud.”

Ovo je ono što RKI nudi svakome od nas. Povjerenje i optimizam da znamo kako možemo osvojiti svijet i da tačno znamo kako to učiniti. Međutim, iako ćemo se svi vratiti u svoje zemlje s ove konferencije ispunjeni neograničenim entuzijazmom, takođe se vraćamo potpuno svjesni ozbiljnosti našeg posla. "Ne nudimo vam udoban život," rekao je Alan drugovima i drugaricama. "Već život pun teške borbe."

Pozvao se na primjer Spartaka, kojeg je Marks jednom nazvao najboljim predstavnikom antike. Ovaj izvanredni čovjek podigao je vojsku robova i prkosio moći Rimske republike, ostvarivši mnoge pobjede. Da bi objasnili kako su robovi mogli poraziti najmoćniju vojnu silu svog vremena, rimsku vojsku, vlasnici robova su izmislili razne legende: da je Spartak rođen iz tračkog kraljevskog roda; da je njegova žena bila čarobnjakinja, itd. Alan je naveo izvrsni film Stenlija Kjubrika iz 1960. godine o Spartakovom životu, koji prikazuje ovog heroja u melanholičnom razgovoru sa svojom ženom Varinijom nakon uspješne bitke.

GP5TnlXWkAEDLn3

Varinija pita Spartaka zašto ne slavi svoju pobjedu, na šta Spartak odgovara da ne zna čitati, da osjeća tu oznaku svojeg ropstva i da bi volio da ga ona nauči. Ovo je suština revolucije: težnja duše za životom dostojnim ljudskih bića.

U završnoj anegdoti, Alan se prisjetio razgovora s osobom koja je stvarno proživjela takav događaj. Dok je studirao na Moskovskom državnom univerzitetu, Alan je upoznao staricu koja je svjedočila Oktobarskoj revoluciji 1917. godine. Kasnije je provela 17 godina u Staljinovim paklenim koncentracionim logorima. Alan je objasnio kako su svih tih godina bola i teškoća nestali s njenog lica kad ju je upitao o njenom iskustvu Oktobarske revolucije.

"Ne možete ni zamisliti kako je to bilo", rekla je. "To je bilo duhovno uzdizanje." Nakon toga, njeno lice ponovo je potamnjelo, dodajući: "Ne kao sada."

Danas moramo dovršiti ono što su započeli boljševici prije više od 100 godina. Moramo ponovo vezati čvor istorije prekinut zločinima staljinizma i izgraditi pravu Revolucionarnu komunističku internacionalu koja može voditi radnike svijeta do konačne pobjede.

RKI je osnovana, ali sada počinje rad! Rasti, izgrađivati svjetsku partiju socijalističke revolucije. Na Zemlji nema veće stvari od ove, stoga ako se još niste pridružili ovoj borbi, učinite to!

Snimci

Preko 20 govora se održalo tokom ove sedmice, skupljajući zajedno vodeće drugove RKI širom svijeta. Snimci ovih govora, koji su dostupni onlajn, predstavljaju riznicu revolucionarnih ideja. Možete pogledati prvu polovinu ovdje, i govore od četvrtka i petka dolje:

https://www.youtube.com/watch?v=2okGAsDkxeU&t=19s

https://www.youtube.com/watch?v=3pdwdRYu2PI

https://www.youtube.com/watch?v=xtJE8qjnMcY

https://www.youtube.com/watch?v=DAJbY4yjkd4&t=1s

https://www.youtube.com/watch?v=7BiBNs-Wc-o&t=1s

https://www.youtube.com/watch?v=PziHinZYyfU

https://www.youtube.com/watch?v=BF4UkBi6C28&t=1s

https://www.youtube.com/watch?v=7NVEyF_XSSc&t=1s

 

 

 

Uključi se i ti! Budi dio svjetske borbe za socijalizam!