Istorija

Trideset godina od masakra u Srebrenici: zločin restauracije kapitalizma

Jula ove godine navršava se trideset godina od masakra u Srebrenici u kojoj su vojne, policijske i paravojne jedinice bosanskih Srba ubile oko 8.000 bošnjačkih muškaraca, mahom civila i vojnih zarobljenika. Po obimu zločina i broju žrtava, masakr u Srebrenici spada u najveći pojedinačni zločin tokom ratnih sukoba od 1992. do 1995. godine u Bosni i Hercegovini. Ovaj zločin će na neki način postati sinonim za rat u BiH i niz ratnih zločina koji su se dogodili tokom građanskog rata.

Opširnije...

Prvi srpski ustanak i srpska revolucija

Danas, 15. februara obeležava se godišnjica Prvog srpskog ustanka, kada su se na Sretenje 1804. skupili najuticajniji Srbi pod Osmanskim carstvom i odlučili da podignu ustanak. Sa ovim datumom, takođe se obeležava Dan državnosti Srbije. Ali on se ne obeležava u duhu u kojem je ta državnost osnovana. Eventualno se priča o nekim srpskim junacima koji su se borili za slobodu, ali sa današnjom servilnom politikom vladajuće klase koja je potpuno potčinjena imperijalističkim centrima, ne spominje se za slobodu od čega i šta je taj ustanak stvarno značio. Iz tog razloga današnji srpski državnici nisu dostojni obeležavanja ovog datuma.

Opširnije...

Radnička demokracija u Ruskoj revoluciji

Ruska revolucija je najveći događaj u ljudskoj povijesti, jer po prvi put radnička klasa ne samo da je vodila revoluciju, već je preuzela vlast izravno u svoje ruke i nastavila transformirati društvo. Čin se kleveće kao nedemokratski, dok je u stvarnosti uključivao najdalekosežniju i najrevolucionarniju demokraciju koju je svijet ikada vidio. U ovom članku Daniel Morley objašnjava kako je to funkcioniralo u praksi.

Opširnije...

Pola stoljeća od Etiopske revolucije

Ove godine obilježavamo 50. godišnjicu Etiopske revolucije (tekst je objavljen 29. novembra 2024. prim.prev.), koja je započela kao ustanak protiv polufeudalnog despotskog režima cara Haile Selasija, ali je otišla mnogo dalje, kulminirajući ukidanjem kapitalizma u ovoj zemlji. U ovom članku, Ben Curry daje prikaz tih dramatičnih događaja i objašnjava složene procese koji su oblikovali tok revolucije.

Opširnije...

Rusija: Kako je birokracija preuzela vlast

Ponovno objavljujemo pamflet (prvi put objavljen 1987, tijekom sumraka sovjetskog režima), koji služi kao neprocjenjiv uvod u događaje od Oktobarske revolucije do uspona staljinizma u Rusiji ‒ iz kojeg se mogu izvući bezbrojne lekcije za klasnu borbu danas. Napisao ju je George Collins, tada član južnoafričke sekcije Komiteta za radničku internacionalu (CWI).

Opširnije...

Uključi se i ti! Budi dio svjetske borbe za socijalizam!