YPG (Yekîneyên Parastina Gel‎ - Narodne odbrmbene jedinice) su vojna organizacija, organizovna od strane Kurdskog vrhovnog saveta (organizovanog od strane Kurdske demokratske unije i Kurdskog nacionalnog saveta), koji predstavlja nezvaničnu vladu Rožave. Formiran je 2011. godine, na početku građanskog rata u Siriji, sa ciljem odbrane teritorija severne Sirije, pretežno naseljene kurdskim stanovništvom.


YPG je komandno organizovana na dva nivoa: Vrhovna komanda i potkomande. Potkomande su teritorijalno raspoređene u tri regije Rožave: Efrin, Kobane i Džazira.



Najviše političko telo YPG je Vojni savet. Vojni savet ima 55 članova koji se sastaju jednom u šest meseci. Ovaj Savet je odgovoran za sve aktivnosti YPG. Vojni savet se u proširenom sastavu sastaje po pravilu jednom godišnje kako bi evaluirao prethodnu godinu. Vojni savet oblikuje polugodišnji plan aktivnosti YPG, dok je Vrhovna komanda odgovorna za dnevne aktivnosti. Ona je dužna da aktualizuje odluke Saveta i izradi plan akcije. Pored toga, postoje i Lokalni vojni saveti. Ovi saveti sastaju se jednom u tri mesec a broj njihovih članova zavisi od veličine centra. Lokalni vojni saveti uzimaju u nadležnost odluke Vojnog saveta koje su u njihovoj mesnoj nadležnosti i dodatno ih razrađuju, držeći se okvira koji je usvojen na sednici Vojnog saveta.


YPG, shodno taktičkim potrebama, sadrži tri osnovne divizije. To su Profesionalne snage, Jedinice otpora i Lokalne snage. Ove divizije funkcionišu po principu demokratskog centralizma kroz izveštaje, naredbe i instrukcije. 


Jedinice su organizovane na sledeći način: (1) Grupa/Tim (Tîm), tri do pet boraca; (2) Vod (Taxim), dva tima; (3) Blok (Boluk), tri voda; (4) Bataljon (Tabur), tri bloka; (5) Oblasna komanda (Ayalat), u rangu brigade.


Imenovanje i promociju svakog borca vrše lokalne komande, koje organizuju jedinice prema lokalnim potrebama. Svaki borac koji pristupi YPG dobija boračko ime (nom de guerre), uniformu i naoružanje.


Vrhovna komanda organizuje Akademiju za obuku po rodovima, koja služi za obuku dobrovoljaca.  YPG akademije su zasnovane na principima moderne odbrambene strategije i uključuju taktičke, tehničke i vojne obuke.


U YPG ne postoje činovi kao u regularnim vojskama, koji  postoje u vojnim jedinicama iračkih Kurda – Pešmergama, već postoje samo komandne pozicije (komandir grupe/tima, komandir voda, komandant oblasti, itd.). Komandne pozicije unutar YPG su izborne.


Unutrašnji rad


Demokratski centralizam je osnova rada unutar jedinica YPG. U radu YPG od presudne važnosti su sastanci na nivou borbenih jedinica. Svaka jedinica dužna je da organizuje redovne sastanke boraca. Regularne jedinice se sastaju na svaka tri dana i na sastancima diskutuju izveštaje koji kasnije bivaju upućeni višoj komandi. Tajni, specijalni lokalni timovi pišu izveštaje jednom nedeljno i organizuju sastanke jednom u 15 dana kako bi prodiskutovali izveštaje koje šalju Vrhovnoj komandi. Vodovi se sastaju jednom u 15 dana, dok se blokovi sastaju jednom u mesec dana i svoje izveštaje šalju Vrhovnoj komandi.


Kritika i samokritika je važna kako bi se predupredile greške i kako bi se ostvario princip slobode i demokratije. Svaki borac slobodan je da kritikuje svoje drugarice i drugove ali i da javno dovodi u pitanje vlastite odluke i postupke. Ovo je ustaljena praksa na sastancima unutar YPG. Kritika i samokritika se ne koriste kao oružje za unižavanje drugova i drugarica već kao oružje za napredak i razvoj.


Što se tiče kazni za prekršaje, one se dele na dve. To su ratni zločin i prekršaj koji narušava disciplinu. Optužba za ratni zločin biće procesuirana na vojnom sudu, dok će prekršaj koji narušava disciplinu biti razmotrena kroz organizacione strukture jedinica.


Naoružanje


YPG i YPJ su kao jedinice narodne milicije laka pešadija, naoružana lakim pešadijskim naoružanjem. Naoružnje koje koristi YPG jeste ono naoružanje koje se moglo naći u vojnim magacinim sirijske vojske. Pored lakog pešadijskog noružanja, koje je primarno bitno za jedinice YPG-a, u arsenalu postoje i improvizovna  vozila kao i improvizovna oklopna vozila.



YPJ (Yekîneyên Parastina Jin – Odbrambene jedinice žena)


U sklopu YPG, 2012. godine, formira se ženska brigada koja dobija ime Odbrambene jedinice žena (Yekîneyên Parastina Jin), koja po nekim podacima broji i do 10.000 borkinja. Kao deo YPG, one su organizovane na istom principu kao i YPG, međutim, odvojen je lanac komandovanja. Jedinicama žena komanduje Komanda  žena kao i lokalne komande žena. Kao najviše političko telo žena, u okviru YPG, formiran je Vojni savet žena koji ima tridesetjednu članicu, a koji se sastaje jednom u šest meseci. Pored ovoga, formirani su i lokalni vojni saveti žena, koji funkcionišu na istom principu kao i lokalni vojni saveti YPG. Borkinje jedinica žena obučavaju akademije žena.


U jedinicama YPG se vodi računa o ravnopravnosti polova i borbi za odstranjivanje i najmanje pojave diskriminacije po osnovu pola. Pored već pomenutih prekršaja koji postoje u YPG, pripadnice YPJ će biti kažnjene, od svojih komandnih struktura, ukoliko svojim postupcima deluju suprotno interesima emancipacije žena. U YPJ se to smatra disciplinskim prekršajem.


 

Zakletva


Boraci ili borkinje koji budu primljeni u redove YPG polaže sledeću zakletvu:

„U skladu sa paradigmom demokratske, ekološke, civilizacijske i rodne slobode; braniću moralno i političko društvo bez diskriminisanja na osnovu religije, jezika, nacionalnosti, roda ili političkog opredeljenja i doprinosiću legitimnoj odbrani protiv svih napada, spoljnjih i unutrašnjih. U skladu sa procedurama koje je usvojio YPG, priključiću se njihovim naporima sa smelim, disciplinovanim i samopouzdanim uverenjem. Uprkos raznim teškoćama, postizaću pobedu ogromnom snagom volje i u skladu sa ovim konceptom.

Pred palim mučenicima Kurdistana, ponositim kurdskim narodom i svim mojim drugovima u ovoj borbi, zaklinjem se, zaklinjem se, zaklinjem se!“


 

Uključi se i ti! Budi dio svjetske borbe za socijalizam!